۱۴۰۲ جمعه ۷ مهر
مهار تورم و رشد تولید
برگزاري مانور فناوري اطلاعات در قالب قطع برق در سطح شركت گاز استان
به گزارش روابط عمومي شركت گاز استان خراسان شمالي؛در روز يكشنبه مورخ 93/7/27مانور " فناوري اطلاعات در قالب قطع برق در سطح شركت گاز استان " با مشاركت شركت توزيع نيروي برق و شركت مخابرات استان اجرا شد.

 

بزرگمهر رئيس فناوري اطلاعات شركت گاز استان گفت: برگزاري اين مانور با اهداف هماهنگی بین واحد های مختلف (عملیاتی و پشتیبانی) شرکت، هماهنگی واحد IT با واحد شبکه شركت مخابرات استان، استفاده از توان گروههای درگیر در مانور، ارزیابی عملکرد تجهیزات تامین کننده برق، سیستم های اطلاع رسانی و ارتباطی در شرایط اضطراری، شناسایی نقاط ضعف و قوت – فرصت ها – تهدیدات موجود، ارتقاء سطح آگاهی پرسنل در مواجهه با خطرات مي باشد.

بزرگمهر درخصوص سناريوي مانور بيان داشت : بعد از قطع ناگهاني برق در سطح استان به مدت 2 ساعت، بلافاصله نيروهاي فناوري اطلاعات شركت گاز استان با هماهنگي مسئول شبكه شركت به اتاق مركز داده مراجعه كرده و به بررسي وضعيت ميزان بكاپ باطري هاي UPS پرداختند و نسبت به مديريت مصرف برق ذخيره شده براساس سرويس هاي اضطراري اقدام نمودند. بعد از در سرويس قرار گرفتن برق اضطراري، پايش بسترهاي ارتباطي در نقاط هدف كه شامل شهرستان هاي بجنورد، شيروان، اسفراين، فاروج، گرمه، جاجرم و مانه و سملقان بود انجام شد تا پايداري و برقراري ارتباط مانيتور شود و نسبت به بكاپ ذخيره شده در نواحي مذكور اقدام لازم صورت پذيرد.

بزرگمهر افزود: در پی مانیتور نمودن ناحیه بجنورد متوجه عدم ارتباط با ناحیه مذکور شديم و تيم اجرايي جهت بررسی مشكل به محل اعزام شدند. همچنین بستر ارتباطی با نواحي شیروان-اسفراين –گرمه – جاجرم – فاروج و مانه وسملقان برقرار بوده و میزان بکاپ باطریها را به صورت سیستمی نمی توان قرائت نمود که بایستی به صورت تلفنی چک نمود که کاربر مذکور نیز قادر به قرائت و نحوه بهره برداری از دستگاه UPS را به جهت عدم آموزش لازم کاربر مورد نظر امکان پذیر نبوده و نکات لازم مبنی بر کم کردن میزان مصرف به عنوان مثال خاموش کردن سیستمهای بلااستفاده را در دستور کار خود قرار دادند كه در اين ميان ناحيه مانه و سملقان اعلام داشت سيستمهاي واحد مشتركين خاموش بوده و به برق  ups وصل نمي باشند.

رئيس فناوري اطلاعات در ادامه سناريوي مانور گفت: پس از اعلام مسئول مستغلات شركت مبني بر اينکه دیزل ژنراتور به جهت مشکل فنی قادر به سرویس دهی نمی باشد و با توجه به بالا رفتن دمای اتاق دیتاسنتر بایستی سیستم کنترل دما وارد مدار مي شد و بالا رفتن دمای اتاق دیتا سنتر را اعلام مي نمود که متاسفانه هیچگونه اعلانی ارسال نشد. تيم به بررسي موضوع پرداخت و بلافاصله به اتاق دیتا سنتر مراجعه و نسبت به خارج نمودن بعضی از تجهیزات از سرویس اقدام نمودند و به موازات این اقدام با رؤساي مشترکین نواحي بجنورد و مانه و سملقان هماهنگی لازم در خصوص مدیریت مراجعین تا وصل مجدد برق صورت پذيرفت. در نهايت راس ساعت 11 برق سراسری وصل شد و تجهیزات در حالت سرویس عادی خود قرار گرفتند .

شايان ذكر است واحدهاي فناوري اطلاعات، بهره برداري، مخابرات ، مستغلات و حراست بعنوان نهادهاي درون سازماني در اين مانور شركت داشتند .

تاریخ:
1393/07/28
تعداد بازدید:
496
منبع:
مهار تورم و رشد تولید
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به شركت گاز خراسان شمالي ميباشد.
Powered by DorsaPortal