۱۴۰۲ چهارشنبه ۵ مهر
مهار تورم و رشد تولید
طراحي و تهیه نقشه صوتی ایستگاههای تقلیل فشار گاز در شرکت گاز استان خراسان شمالی
به گزارش روابط عمومي شركت گازاستان خراسان شمالي؛ به منظور شناسايي وضعيت سر وصداي ايستگاههاي تقليل فشار گاز و تعيين نواحي خطر و احتياط و ايمن آنها ، امور پژوهش با همكاري امور بهداشت ، ايمني و محيط زيست شركت گاز استان خراسان شمالي، اقدام به تعريف پروژه اي با عنوان «طراحي و تهیه نقشه صوتی ایستگاههای تقلیل فشار گاز شرکت گاز خراسان شمالی» نمودند تا با استفاده از اطلاعات كاربردي آن در خصوص حفاظت افراد در برابر مخاطرات ناشي از صدا و اجراي برنامه هاي كنترلي(مهندسي و مديريتي) اقدامي در جهت پيشگيري از تاثيرات سوء ناشي از صداي اضافي تجهيزات مذكور بر سلامتي كاركنان صورت گيرد. ضميري رئيس امور پژوهش شركت گاز استان خراسان شمالي عنوان نمود: اين پروژه با هدف طراحي نقشه صوتي براي ايستگاههاي تقليل فشار گاز در شهر بجنورد، بررسي و ارزيابي وضعيت موجود آنها و افزایش بهره وری از طریق اجراي برنامه هاي حفاظت در برابر مخاطرات صدا بالاخص برنامه حفاظت شنوايي (HCP) آنها طراحي و اجرا شده است.

ايشان اظهار داشت: نقشه هاي صوتي حاصل از اجراي پروژه كه در آن نواحي خطر ، احتياط و ايمن مشخص شده را مي توان بصورت تابلوهاي راهنما و هشداردهنده ، براي استفاده افراد سايت من و يا كساني كه قصد تردد در ايستگاه را دارند، در مبادي ايستگاهها نصب و نيز نسخه هاي كاربردي آنها را جهت آگاهی و استفاده مدیران و مسئولین مربوطه در اختيار ايشان قرار داد .

ضميري در ادامه افزود: اين نقشه ها همچنين در اجراي طرحهاي کنترلی و اصلاحی و نیز در ارزیابی های پس از اجرای طرحهای مذکور با تعيين میزان و پراکندگی صدا ، نواحی خطر و احتیاط ، منابع تولید صدا ، نقاط کور و .... به همراه نتایج آنالیز فرکانسی نواحی خطر ، مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

رئيس امور پژوهش شركت با بيان اينكه عمليات داده برداري اين پروژه در بهمن ماه 91 انجام شده گفت: بعنوان نمونه تعداد پنج ايستگاه ( دو ایستگاه CGS علي آباد و بيدك و سه ایستگاه TBS جواديه ، معصوم زاده و كشاورزي ) در شهر بجنورد مورد اندازه گیری و ارزیابی صوتی قرار گرفته ، برای آنها نقشه صوتی طراحی گردید. كه روش انجام كار قابل تعميم به ديگر ايستگاههاي ضروري نيز هست. در این نقشه های صوتی نواحی سه گانه خطر ، احتیاط و ایمن بصورت تفکیک شده از هم به ترتيب با رنگهاي قرمز، زرد و آبي نمایش داده شده و خطوط ایزوسونیک بر روی آن مشخص گرديد.

برای این منظور پس از بررسی ها و آماده سازيهای لازم با حضور در محل و اندازه گيري ابعاد و تعيين جانمايي تاسيسات ، نقشه پلان ایستگاهها با استفاده از نرم افزار AutoCAD تهيه و سپس بر روي آنها ایستگاه بندی مورد نظر جهت صوت سنجي طراحي گرديد.

رئيس امور پژوهش شركت گاز استان در خاتمه بيان داشت: با استفاده از نقشه هاي فوق ، عمليات صوت سنجي در محل ايستگاههاي مورد نظر انجام و در فرمهاي مخصوص ثبت گرديد. سپس نتايج حاصله پس از تجزيه و تحليل اوليه، توسط نرم افزار Surfer پردازش و نقشه هاي صوتي خام مورد نظر توليد گرديد. در ادامه اين نقشه ها با استفاده از نرم افزارهاي Paint و Photoshop بر روي نقشه هاي پلان تلفيق شده و پس از انجام تصحيحات لازم روي آنها ، نسخه نهايي نقشه هاي صوتي آماده گرديد.

 
تاریخ:
1392/09/05
تعداد بازدید:
1344
منبع:
مهار تورم و رشد تولید
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به شركت گاز خراسان شمالي ميباشد.
Powered by DorsaPortal