۱۴۰۲ جمعه ۷ مهر
مهار تورم و رشد تولید
برگزاري جلسات تعيين سبك رهبري و بلوغ كاركنان در شركت گاز استان خراسان شمالي
در ادامه اجراي پروژه پژوهشي با عنوان"تطابق سبك رهبري و بلوغ كاركنان در شركت گاز استان خراسان شمالي" ، در مرحله دوم اين پروژه، جلساتي با هدف تعيين سبك رهبري و بلوغ كاركنان در شرايط فعلي در دو رده مديران و كاركنان برگزار شد.
 
 

تقي نژاد مديرعامل محترم شركت گاز استان خراسان شمالي ضمن حضور در جلسه ويژه مديران شركت ، طي بياناتي به اهداف كلان مدنظر براي اجراي پروژه كه به نوعي در ادامه مطالعات مربوط به فرهنگ سازماني شركت و به منظور تعيين موانع و تقويت ابعاد فرهنگ سازماني شركت بويژه مولفه هماهنگي و پيوستگي از بعد ثبات (مدل دنيسون ) اشاره نموده و اظهار داشت: يكي از مسائلي كه مي تواند به ما در تقويت فرهنگ سازماني كمك نمايد و بعنوان راهنما مد نظر قرار گيرد شناخت سبك رهبري موجود روسا و مديران و بلوغ فعلي كاركنان در سازمان و ميزان مطابقت آن دو با هم است. لذا با اين هدف پروژه مذكور تعريف و در حال اجرا ميباشد. ايشان در ادامه افزودند: هر كاري كه انجام مي دهيم ناشي از الگوي ذهني و نوع نگاه نشات مي گيرد كه اين الگوي ذهني مي تواند ناشي از باورها و اعتقادات سازماني كه همان ارزش هاي سازمانيست، باشد و نبايد سليقه هاي فردي ملاك عمل در سازمان قرار گيرد.

در ادامه مجريان پروژه آقايان دكتر مرتضوي و دكتر شيرازي از اساتيد دانشگاه فردوسي مشهد با اشاره به اهميت سبك رهبري اظهار داشتند: اگر کارکرد اصلی رهبر در سطح یک سازمان را مترادف با خلق فرهنگ سازمانی بدانیم و در سطح گروهی قابلیت تیم سازی و وجود تیم های کاری مؤثر را به وی نسبت دهیم، بی تردید در سطح فردی، رهبر یا مدیر از طریق نفوذ بر دیگران است که می تواند به ایفای نقش رهبری خود نائل گردد. پر واضح است که نفوذ بر دیگران از یک سو مستلزم شناخت تواناییها و تمایلات افراد زیر مجموعه است که در مکتوبات مدیریتی از آن تحت عنوان بلوغ یا آمادگی کارکنان نامبرده شده است و از سوی دیگر به سبک رهبران سازمانی بستگی دارد. بنابراین اثربخشی مدیران در ایفای نقش رهبری باید با نوع سبک رهبری آنها و بویژه تناسب آن با سطح کارکنان، همراه باشد.

در ابتداي جلسه مديران نيز آقاي ضميري رئيس امور پژوهش شركت ضمن اشاره به هدف پژوهش مذكور اظهار داشت: پيشرفت اين پروژه تا كنون 30% و در مرحله اول مطالعات ميداني و كتابخانه اي مربوطه انجام شده است. در اين مرحله قرار است ابتدا براي تعيين سبك رهبري و بلوغ كاركنان ، اطلاعات لازم از طريق پرسشنامه بصورت حضوري جمع آوري شود. و سپس نتايج اخذ شده مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته ، راهكار هاي ضروري براي تقويت سبك رهبري و بلوغ كاركنان و تطابق آنها ارائه شود. ايشان در ادامه افزود: برنامه هاي مدنظر و تدارك ديده شده براي اجراي مرحله دوم اين پروژه پژوهشي به نحوي تدوين شده است كه سنجش در دو رده مديريتي و كاركنان بطور جداگانه انجام شود. و در رده كاركنان هم بخاطر اينكه خللي در انجام فعاليت هاي روزانه بوجود نيايد در دو قسمت صبح و عصر انجام خواهد شد.

لازم به ذكر است در پايان جلسات مربوط به تعيين سبك رهبري و بلوغ كاركنان شركت كه در مورخ سه شنبه 16/07/92 (صبح و عصر) براي مديران و كاركنان برگزار شد نظرات 90 نفر از جامعه هدف (كاركنان و مديران ستادي و اداره گاز ناحيه بجنورد) در قالب پرسشنامه و بصورت حضوري  اخذ گرديد.

تاریخ:
1392/07/20
تعداد بازدید:
794
منبع:
مهار تورم و رشد تولید
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به شركت گاز خراسان شمالي ميباشد.
Powered by DorsaPortal