۱۴۰۳ جمعه ۲۴ فروردين
جهش تولید با مشارکت مردم
تقي نژاد مديرعامل شركت گاز خراسان شمالي : تغيير عادت ها مهمترين عامل تغيير در فرهنگ مصرف گاز مي باشد
به گزارش روابط عمومي شركت گاز استان خراسان شمالي، تقي نژاد مديرعامل شركت گاز استان ضمن اشاره به افت 3 درجه اي دما نسبت به مدت مشابه سال قبل، بيان داشت: مشتركين استان طي يك هفته ( دهم الي شانزدهم آبان) نسبت به مدت مشابه سال قبل 3 درصد افزايش مصرف واقعي گاز داشته اند.

 

ايشان تراز گاز را در كشور منفي دانستند و گفتند: ما معمولا در اين موقع از سال براي جلوگيري از قطع شدن گاز در منازل ناگزيريم صنايع را محدود كنيم؛ در حال حاضر گاز كارخانه سيمان بجنورد قطع بوده و  از سوخت مازوت استفاده مي كند. همانطور كه مي دانيم گاز طبيعي موتور محركه صنعت و در نتيجه ايجاد اشتغال است و بايستي در جهت توسعه اقتصادي كشور مصرف شود چراكه  اين سرمايه گرانبها بصورت محدود دراختيار بشر قرار گرفته است و نبايد به هدر رود.

ايشان با ذكر يك مثال كه اگر مقداري نمك كف آشپزخانه ريخته شود خانم ها بلافاصله با جاروبرقي نمك را جارو و دور مي ريزند در حالي كه اگر بجاي نمك، مقداري زعفران در كف آشپزخانه ريخته شود خانم ها با دقت آن زعفران را جدا مي كنند چراكه به ارزش آن پي برده اند افزود: ما بايستي به ارزش گاز اين نعمت خدادادي پي ببريم تا انشاءا... بصورت يك باور و فرهنگ شود و به اين ترتيب به اقتصاد خود و كشور كمك نمائيم.

مديرعامل شركت گاز استان كاهش يك درجه اي دماي اتاق را صرفه جويي 5 الي 6 درصدي مصرف گاز دانست و در ادامه به بيان نكاتي ساده در جهت صرفه جويي اين نعمت خدادادي پرداخت و گفت: با نصب دماسنج و تنظيم دماي رفاه بين 22-21 درجه سانتي گراد، پوشيدن لباس مناسب و كم كردن شعله بخاري ها، خاموش كردن بخاري يا بستن شيررادياتورهاي  اتاق هاي بلااستفاده، خاموش كردن وسايل گرمايشي هنگام ترك منزل، نصب پرده در مقابل پنجره ها، استفاده از دمپايي و يا جوراب هاي پشمي مناسب در منازلي كه كف آن ها از سراميك و يا پاركت پوشيده شده و سرد مي باشد مي توان در مصرف گاز صرفه جويي نمود.

تقي نژاد اظهار داشت: متاسفانه در استان استفاده از بخاري در حمام و اجاق پلوپز در منازل موجب شده تا استان بيشترين سهم در بروز حوادث بخش گاز داشته باشد و علت بيشترگازگرفتگي ها نيز استفاده از آبگرمكن در حمام و بخاري بدون دودكش و اجاق پلوپز مي باشد.

مديرعامل شركت گاز استان رعايت نكاتي را جهت مصرف ايمن گاز به هم استاني هاي عزيز توصيه داشت كه عبارتنداز:  

-                 اطمينان از سالم و استاندارد بودن وسايل گرمايشي گازي قبل از استفاده ازآن

-                 كنترل بست هاي اتصال شيلنگ گاز تا نشتي نداشته باشد.

-                 اطمينان از باز بودن مسير دودكش ها

-                 مجهز كردن وسايل گازسوز به دودكش با كلاهك H

ايشان در ادامه افزود: گازمونواكسيد كربن از هوا سبك تراست و در هنگام وزش باد قادر به خروج از انتهاي دودكش نيست مگر اينكه با نصب بادگير راه خروج تسهيل شود. اين گاز بي بو، ميل تركيبي زيادي با خون انسان دارد و استنشاق آن به سرعت به مسموميت و مرگ منجر مي شود.

ايشان رعايت مقررات ملي ساختمان به ويژه مبحث 19 و همچنين عايق سازي ديوار، كف و سقف و نصب پنجره هاي دوجداره را مهم ترين عوامل جهت جلوگيري از هدررفت انرژي برشمردند.

تاریخ:
1393/08/17
تعداد بازدید:
307
منبع:
جهش تولید با مشارکت مردم
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به شركت گاز خراسان شمالي ميباشد.
Powered by DorsaPortal