۱۴۰۳ پنج شنبه ۲۸ تير
جهش تولید با مشارکت مردم
مديرعامل شركت گاز خراسان شمالي اعلام كرد : نهادينه سازي مصرف بهينه گاز موجب افزايش مسئوليت پذيري فردي و اجتماعي مي گردد.
تقي نژاد مديرعامل شركت گاز خراسان شمالي به نقش و سهم انرژي در صنعت و توسعه استان پرداخت و افزود: توجه به صرفه جويي در مصرف گاز و ارائه راهكارهاي بهينه سازي مصرف انرژي باعث توسعه اقتصاد و رشد صنعت مي گردد علاوه بر اين حس مسئوليت پذيري در جامعه پر رنگ تر و موثرتر خواهدشد.

 

به گزارش روابط عمومي شركت گاز استان خراسان شمالي؛ جلسه هم انديشي با حضور مديرعامل پتروشيمي، مديركل سازمان آموزش و پرورش و مديرعامل شركت گاز استان، مدير اداره كل نوسازي مدارس و معاونين مرتبط درخصوص نهادينه سازي فرهنگ مصرف ايمن و بهينه گاز طبيعي در سالن جلسات شركت گاز برگزار گرديد.

تقي نژاد توجه به بحث بهينه سازي مصرف انرژي بخصوص گاز را عامل اصلي رشد و توسعه صنعت اعلام كرد و افزود: بحمد ا... رويكرد شركت گاز به استان خراسان شمالي توجه به رشد اقتصاد و صنعت بوده است بگونه اي كه در حال حاضر 76 درصد مصرف گاز استان به صنايع اختصاص يافته است، آمارها نشان مي دهد كه مصرف انرژي در ايران 4 تا 5 برابر ميانگين جهاني است و به ازاي هر نفر بيش از 4 برابر مصرف سرانه كشوري مانند هند با 1122 ميليون نفر جمعيت مي باشد اما با وجود تصويب استاندارد برچسب انرژي در ساختمان ها در سال 90، هر متر مربع ساختمان در ايران ساليانه 600 كيلووات انرژي مصرف مي كند. اين درحالي است كه با رعايت استانداردهاي انرژي سالانه 40 ميليارد دلار ارزش اقتصادي براي كشور دارد.

ايشان افزودند: براي پرداختن به اين مهم بايستي به ريشه ها و فرهنگ ها نفوذ كرد تا بتوان بصورت اساسي به حل معضل مصرف غيراصولي و بيش از استاندارد پرداخت، آموزش وپرورش در اين خصوص مي تواند تاثيرگذارترين عامل باشد.

ميرافضلي مديرعامل پتروشيمي خراسان در اين جلسه بيان داشت در سال 92 قطعي گاز خسارت زيادي بر اقتصاد ملي وارد كرد اين در حالي است كه ايران توليد كننده بزرگ گاز است اما بدليل مصرف بالا در بخش خانگي امكان تزريق گاز به ميادين نفتي جهت احيا و استمرار برداشت را ندارد، با توجه به اينكه چرخه صنايع بزرگ توسط گاز مي چرخد بايستي با صرفه جويي در آن امكان توسعه كشور را رقم بزنيم.

ميرافضلي افزود: بدليل افزايش غيرمنطقي مصرف در بخش خانگي در تمامي ايام بخصوص در روزهاي سرد زمستان، شركت ملي گاز ايران مجبور به قطع كردن گاز كارخانجات و پتروشيمي و تعطيلي آنها شد، بحمدا... در كشوري زندگي مي كنيم كه سرشار از فرهنگ غني ايراني و اسلامي است و در دين مبين اسلام و سيره ائمه و بزرگان معصومين بر دوري از اسراف تاكيد شده است.

ميرافضلي با اشاره به نقش كليدي آموز ش و پرورش در امر فرهنگ سازي مصرف بهينه گاز، آمادگي همكاري همايش هاي بزرگ و وسيع جهت آموزش و اطلاع رساني را اعلام نمودند.

لنگري مديركل سازمان آموزش و پرورش استان از دلايل مصرف بالاي انرژي را عدم آگاهي و دانش لازم ابراز داشتند و افزودند: تجارب نشان داده است جهت گسترش و فرهنگ سازي، دانش آموزان بيشترين تاثير را در اين امر دارند و سازمان آموزش وپرورش استان در راستاي توسعه اقتصاد استان و كشور آمادگي هر گونه همكاري در زمينه تدوين كتب درسي، برگزاري مانور در زمستان، آموزش ضمن خدمت براي مديران و معلمين مدرسه و ... را دارد.

تقي نژاد مديرعامل شركت گاز استان اولين گام جهت برنامه ريزي نهادينه سازي فرهنگ مصرف ايمن و بهينه گاز را تشكيل كارگروهي متشكل از اين سه شركت عنوان كرد تا برنامه اصولي جهت آموزش پله به پله در مقاطع مختلف تحصيلي آماده و اجرايي گردد. انشاءا... نتايج حاصل از كارگروه بصورت تفاهم نامه اي منعقد و جاري خواهد شد.

تاریخ:
1393/07/09
تعداد بازدید:
404
منبع:
جهش تولید با مشارکت مردم
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به شركت گاز خراسان شمالي ميباشد.
Powered by DorsaPortal