۱۴۰۳ پنج شنبه ۳ خرداد
جهش تولید با مشارکت مردم
صرفه جويي 1.5 درصدي مصرف گاز طي مهرماه سال جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل
مديرعامل شركت گاز استان خراسان شمالي از صرفه جويي 1.5 درصدي مصرف گاز طي مهرماه سال جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.
 
 

به گزارش روابط عمومي شركت گاز استان خراسان شمالي، تقي نژاد مديرعامل شركت گاز استان ضمن اشاره به كاهش زودتر دما نسبت به سال قبل، بيان داشت: مشتركين استان طي مهرماه سال جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل 1.5 درصد صرفه جويي در مصرف گاز داشته اند.

تقي نژاد با اشاره به اينكه در مهرماه سال گذشته ميانگين مصرف مستقيم گاز در استان در هر روز يك ميليون و 21 هزار و 708 متر مكعب بوده گفت: اين مقدار مصرف امسال در همين مدت به يك ميليون و 125 هزار و 148 متر مكعب افزايش يافت كه دليل اين افزايش مصرف، افزايش تعداد مشتركان است.

ايشان در ادامه افزودند: در يكسال اخير تعداد مشتركان گاز طبيعي در استان 12درصد افزايش يافته است و با وجود اين كه پيش بيني مي شد، مصرف گاز به رقم يك ميليون و 141 هزار و 787 متر مكعب برسد، اما به اين رقم نرسيد و با همكاري مردم و رعايت الگوي مصرف گاز توسط هم استاني ها در مصرف اين انرژي پاك، 1.5 درصد صرفه جويي شده است.

تقي نژاد با اشاره به فوت دو نفر از دانشجويان استان براثر گازگرفتگي اظهار داشت: متاسفانه در استان استفاده از بخاري در حمام و اجاق پلوپز در منازل موجب شده تا استان بيشترين سهم در بروز حوادث بخش گاز داشته باشد و علت گازگرفتگي دانشجويان نيز استفاده از آبگرمكن بدون دودكش و اجاق پلوپز بود.

مديرعامل شركت گاز استان رعايت نكاتي را جهت مصرف ايمن و بهينه گاز به هم استاني هاي عزيز توصيه داشت كه عبارتنداز:  

-        اطمينان از سالم و استاندارد بودن وسايل گرمايشي گازي قبل از استفاده ازآن

-        كنترل بست هاي اتصال شيلنگ گاز تا نشتي نداشته باشد.

-        اطمينان از باز بودن مسير دودكش ها

-        مجهز كردن وسايل گازسوز به دودكش با كلاهك H

ايشان در ادامه افزود: گازمونواكسيد كربن از هوا سبك تراست و در هنگام وزش باد قادر به خروج از انتهاي دودكش نيست مگر اينكه با نصب بادگير راه خروج تسهيل شود. اين گاز بي بو، ميل تركيبي زيادي با خون انسان دارد و استنشاق آن به سرعت به مسموميت و مرگ منجر مي شود.

تقي نژاد مصرف گازطبيعي توسط مردم استان خراسان شمالي را 2 ميليارد و 250 ميليون متر مكعب عنوان كرد و گفت: پيش بيني مي شود امسال اين رقم به 2 ميليارد و 300 ميليون متر مكعب برسد.ايشان رعايت مقررات ملي ساختمان به ويژه مبحث 19 و همچنين عايق سازي ديوار، كف و سقف و نصب پنجره هاي دوجداره را مهم ترين عوامل جهت جلوگيري از هدررفت انرژي برشمردند.

مديرعامل شركت گاز استان ضمن اشاره به اينكه 99درصد مردم شهرها و 49 درصد روستاييان استان از نعمت گاز طبيعي برخوردار هستند گفت: تعداد مشتركان استان 200 هزار مشترك ميباشد و همه شهرهاي استان به جز شهر راز از نعمت گاز برخوردارند. درابتداي تاسيس استان فقط 26 روستا گازدار بودند اما در حال حاضر تعداد روستاهاي بهره مند ازگاز 291 روستا مي باشد.

ايشان در پايان بيان داشت: اولويت شركت گاز استان در گازرساني به روستاها براساس مصوبات سفر مقام معظم رهبري به استان و مصوبه مجلس، گازرساني به روستاهايي است كه در فاصله 15 كيلومتري خطوط انتقال قرار دارند كه بر اين اساس گازرساني به 410 روستا مدنظر شركت مي باشد كه بخشي محقق شده و بخشي در حال اجرا و يا برنامه ريزي برا ي اجرا  در سال هاي آتي مي باشد.

تاریخ:
1392/08/05
تعداد بازدید:
657
منبع:
جهش تولید با مشارکت مردم
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به شركت گاز خراسان شمالي ميباشد.
Powered by DorsaPortal