۱۴۰۳ چهارشنبه ۲۷ تير
جهش تولید با مشارکت مردم
نيازمند همكاري اهالي محترم روستاهاي شهرستان راز و جرگلان براي نصب علمك و كنتور ها هستيم
مشعل هاي گاز كه در راز و جرگلان روشن نمي شود
مديرعامل شركت گاز خراسان شمالي طي مصاحبه اختصاصي با خبرگزاري ايرنا گفت: علمك هاي گاز در راز و جرگلان تا نزديكي خانه هاي مردم اين شهرستان مرزي رفته است، اهالي روستا اقدامات لازم را براي نصب علمك و كنتور ها آماده كنند.

حسن رضا ميربلوكي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: عمليات گازرساني به روستاهاي راز و جرگلان انجام شده است اما، اكنون به علت مشكلاتي از جمله نبود حريم مشخص خانه ها، ايجاد نكردن پايه ستوني براي نصب علمك، مشكلات لوله كشي در داخل خانه ها و هزينه هاي بالاي لوله كشي داخلي باعث شده است كه مشعل تمامي خانه هاي روستايي در اين منطقه روشن نشود.

وي با بيان اينكه محدوده واحد هاي مسكوني در روستاهاي راز و جرگلان مشخص نيست گفت: متاسفانه حريم خانه ها در اين منطقه معين نيست.

 
گاز

ميربلوكي از خانوارهاي منطقه راز و جرگلان خواست تا براي مشخص كردن حريم خانه ها پايه آجري نصب كنند و افزود: نمي توانيم گاز با فشار 60پوند را وارد حريم خانه ها كنيم زيرا كه اين امر بسيار خطرناك است، بايد فشار گاز توسط رگولاتور خارج از حريم منزل كاهش داده و بعد تحويل متقاضيان دهيم.

وي با بيان اينكه براي نصب علمك نياز به يك ستون است افزود: تمامي مشخصات براي ايجاد آن با نصب بنرهايي در اين روستاها اطلاع رساني كرديم اما برخي از خانوار ها هنوز يك پايه ستوني براي نصب علمك ايجاد نكرده اند.

مديرعامل شركت گاز خراسان شمالي گفت: با بلوك، آجر و سنگ مي توان يك ستون ايجاد كرد كه با نصب علمك به واحدهاي مسكوني گازرساني شود.

وي يكي ديگر از مشكلات گازرساني به واحدهاي مسكوني اين منطقه را نبود تاييد سازمان نظام مهندسي از لوله كشي داخل منازل دانست و اظهار داشت: متاسفانه برخي از خانوارها واحدهاي خود را لوله كشي كرده اند اما تاييد سازمان مربوطه را ندارد.

ميربلوكي يكي ديگر از مشكلات گازرساني به روستاهاي راز و جرگلان را خانه هاي ساخته شده در خارج از محدوده روستا عنوان كرد و گفت: ارائه خدمات به واحدهاي خارج از محدوده ممنوع و غيرقانوني است.

وي افزود: براي دريافت مجوز بايد سازمان هاي مربوطه از جمله سازمان جهاد كشاورزي، منابع طبيعي و بنياد مسكن مجوز هاي لازم را در اين خصوص ارائه دهند كه اين امر نيز مستلزم اعطاي مجوز تغيير كاربري است.

 

نكات ايمني

 

* 6 هزار واحد مسكوني خارج از محدوده روستا

مديرعامل شركت گاز خراسان شمالي با بيان اينكه 6 هزار واحد مسكوني در راز و جرگلان خارج از محدوده است گفت: برخي از خانه ها با حومه روستا فاصله زيادي دارد كه اين امر نيازمند دريافت مجوز از دستگاه هاي مربوط است.

ميربلوكي افزود: واحد هاي مسكوني كه در خارج از محدوده روستا ساخته شده اند بايد كد روستا دريافت كنند كه به نوعي بايد به اين واحدها تغيير كاربري داده شود و بنياد مسكن در نقشه ها بياورد.

وي گفت: اين موضوع را با بنياد مسكن، منابع طبيعي و فرمانداري ها در ميان گذاشته ايم، به عنوان مثال در تنگه تركمن 18 خانوار در خارج از محدوده قرار گرفته اند، ساير واحد هاي روستا گازدار شده اند اين تعداد تاكنون از خدمات بي بهره هستند.

ميربلوكي با بيان اينكه روستاهاي گازدار از نفت سفيد محروم مي شوند افزود: با وجود اينكه براي ارائه خدمات نفت سفيد نبود گاز در روستا مد نظر قرار مي گيرد با توجه به منطقه محروم خواسته ايم كه تعداد اشتراكات را مد نظر داشته باشند تا اين خانوار ها از سوخت محروم نشوند.

وي گفت: هم اكنون براي سهميه نفت سفيد پيگيري و مكاتبه شده است تا بر اساس اشتراك پذيري محاسبه شود.

وي در بخش ديگري از سخنانش اظهار داشت: برخي از خانوار ها از جمله مددجويان زير پوشش دستگاه هاي حمايتي هم اكنون توانايي لوله كشي در منزل را ندارند كه اين امر نيز روند را كند كرده است.

ميربلوكي با بيان اينكه اشتراك مددجويان زير پوشش نهاد هاي حمايتي رايگان است افزود: اشتراك خانوار هاي كم درآمد به صورت اقساط نيز است، هزينه هر اشتراك، 2 ميليون و 114هزار ريال است.

وي با بيان اينكه گازرساني در راز و جرگلان 10 روستا باقي مانده است گفت: گازرساني در اين منطقه در چهار تا پنج سال از صفر درصد به 90 درصد رسانده ايم.

وي هدف از گازرساني به روستاها را صرفه جويي منابع ملي، كاهش هزينه سوخت رساني، حفاظت از محيط زيست عنوان كرد و افزود: بحث گازرساني در راستاي صرفه جويي وزارت نفت است، زماني كه هزينه گاز رساني به روستاها داده شود سوخت نفت قطع خواهد شد.

 
ايمني

وي اجرا نشدن گازرساني به روستاها باقي مانده را مشكلاتي از جمله طلاقي راه عنوان كرد و گفت: در تعدادي از روستاها عمليات راه سازي انجام مي شود كه مجوز گازرساني به ما داده نمي شود كه هم اكنون منتظر موافقت در اين زمينه هستيم.

وي اظهار داشت: در دهه فجر امسال عمليات گازرساني هفت روستا به پايان خواهد رسيد و تنها سه روستا باقي خواهد ماند كه اگر اداره راه مجوز دهد عمليات گازرساني را آغاز خواهيم كرد.

بلوكي افزود: هم اكنون تلاش مي كنيم تا عمليات گاز رساني به راز و جرگلان پايان يابد چرا كه نگه داشت كارگاه هزينه دارد.

وي با بيان اينكه چهار پيمانكار هم اكنون در اين منطقه مشغول فعاليت هستند گفت: يك يا پيمانكار ديگر نيز براي نصب علمك هاي باقي مانده انتخاب خواهد شد كه پشت كار پيمانكار اصلي فعاليت كند تا اقدامات گازرساني در اين روستاها به سرعت به پايان برسد.

ميربلوكي با بيان اينكه هيچ كمبودي در زمينه امكانات در اين پروژه وجود ندارد افزود: هم اكنون تلاش خواهيم كرد تا اين پروژه هر چه زودتر به بهره برداري برسد و تمامي خانوارها از نعمت گاز برخوردار شوند.

وي اظهار داشت: برخي از خانوارهاي كم درآمد هم اكنون بودجه لازم براي لوله كشي داخل منازل را ندارند كه از نهاد هاي حمايتي و ساير مي خواهيم در اين زمينه مشاركت داشته باشند تا اين اقشار از نعمت گاز بي بهره نمانند.

مديرعامل شركت گاز خراسان شمالي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينكه ضريب گازرساني به روستاها در خراسان شمالي 97 درصد است گفت: اين شاخص در كشور 95 درصد است، ضريب گاز رساني به شهرها در اين استان 100 درصد است.

عمليات گاز رساني 62 روستاي تابعه شهرستان راز و جرگلان در حال اجرا است، ضريب نفوذ گاز طبيعي به 90 درصد رسيده است و تنها عمليات گازرساني به 10 روستا باقي مانده است.

هم اكنون 725 روستاي خراسان شمالي از مزاياي گاز برخوردار هستند.
تاریخ:
1397/08/06
تعداد بازدید:
205
منبع:
جهش تولید با مشارکت مردم
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به شركت گاز خراسان شمالي ميباشد.
Powered by DorsaPortal